Cestovani

Cestování po Mexickém Yukatánu, díl 1.

By 4. 9. 2019 Listopad 1st, 2020 No Comments

Autor: Kristýna Slaninová
Mexiko navštíveno 4/2017 a 4/2019

 

Co se Vám vybaví pod spojením dovolená v Mexiku? Mě po dvou dovolených na březích karibského moře se vybaví hlavně májské ruiny, pyramidy, jeskyní systémy cenotes, margarita, tequila, tacos, buritos a samozřejmě pláže a užasné potápění. A o tom všem si povíme v tomto článku. 

 

Bienvenido a Mexico! Vítejte v Mexiku! 

Cancún

Předpokládám, že i ti kteří v Mexiku nikdy nebyly už někdy někde zaslechli tento divný název města (obě C vyslovujeme s K pro upřesnění :)) Jedná se o větší město, kam s velkou pravděpodobností přiletíte, nachází se tu totiž velké mezinárodní letiště. Z letiště je cesta velmi jednoduchá, ať už zamíříte do centra Cancúnu a nebo do vzdálenějšího města Playa del Carmen. Pokud máte raději pohodlné cestování a chcete odvoz přímo do hotelu, tak pokud jste členy našeho cestovního klubu Fireflies, využijete transferu objednáním přes náš portál a už nic neřešíte. Pokud jste doprodružnější povahy, tak si koupíte na letišti lístek autobusu společnosti ADO, které vás dovezou do obou měst a dalších destinací. 

Město Cancún osloví asi příznivce ruchu města, promenády, velkých a luxusních resortů. Nejčastěji se turisté ubytovávají na Zona Hotelera, kde je obrovská dlouhá písčitá pláž a hotel vedle hotelu jak už nám napovídá její název. Pokud si nevyberete ubytování v Cancúnu, tak nemá moc cenu do toho města jezdit.

Asi hodinu cesty na jih od Cancúnu leží další město Playa del Carmen. Playa už je takové přívětivější město. Hned v centru u pláže je autobusová stanice pro ADO autobusy a všude už jen obchody, suvenýry, na náměstíčku je každý večer představení pro turisty a takový turistický šrumec. Pláž která tam je, není špatná, ale musíte počítat, že je to městská pláž a taky nečekejte nic světoborného. Na první vykoupání ale super :). Toužíte-li po klubech a všemu co město nabízí, tak pak se ubytujte tu a určitě nebudete litovat. Ostatně výlety můžete dělat z tohoto místa. Řekla bych, že je to dobré výchozí místo.

Přímo od centra všeho dění vyjíždí každou půl hodinu trajekty na nedaleký ostrov Cozumel, kde si můžete dát jak jednodenní výlet a nebo se i ubytovat na několik dní. 

Cozumel
Hlavní město tohoto ostrova je San Miguel del Cozumel a je to vlastně jediné město které na ostrově najdete. Po Cancúnu a Playa del Carmen už na vás dýchne celkem klid a ostrovní pohoda. Turistů je tu méně, ale jelikož tu kotví velké zaoceánské lodi tak v některé dny a zejména kolem dopoledne a brzy odpoledne bych se procházkách po městě vyhla úplně. Podvečer, ale všechny lodě zatroubí a odpouvají na jiné místa karibského zálivu a Cozumel se navrací do své ostrovní pohody a klidu. A co na takovém ostrově se dá dělat? Pro milovníky podmořského světa je určitě toto destinace kterou by neměli vynechat. Já na ostrově Cozumel byla několik dní v průběhu obou mých dovolených pravě z důvodu potápění. Na ostrově najdete několik dive center, kde pokud jste již certifikovaní, tak můžete na dopolední, odpolední i večerní ponory. Pokud si právě chcete udělat certifikaci nebo jen zkusit ponor na zkoušku, bežte se zeptat a druhý den určitě už budete skákat do vody a prozkoumávat druhý největší bariérový útes na světě. 

Pokud nejste potápky a chcete jen relax na pláži, půjčte si skůtr a zajeďte si nedaleké pláže od města a nebo si vemte taxík. Pláže přímo ve městě nenajdete, je tam jen přístav. Doporučuji si půjčit skůtr na jeden den a objet si celý ostrov kolem dokola. Po cestě navštivte májské město a na druhé straně ostrova si dejte kokos na pláži. Východní strana ostrova je směřována na otevřené moře a tudíž velké vlny a vítr vás pravděpodobně neminou. Na koupání je spíše vhodná západní strana směrem k pevnině. Záleží i na ročním období kdy ostrov navštívíte. 

Tulum

Tulum je nikterak zajímavá vesnička, ležící asi 3km od moře a přesto tak známá. Čím to? Tulum je známý pro své majské ruiny ležící přímo nad mořem. Z města Tulum je se dostanete na ruiny samozřejmně autem, ale pokud ho nemáte, nezoufejte. Na každém rohu půjčují kola. Kola nejsou nic moc, ale na tu nedalekou cestu postačí. Návštěva tohoto májské města vás vyjde na asi jen 80 pesos, prohlídka s průvodcem je samozřejmě dražší.  Individuální prohlídka je časově asi na cca 1-2 hod. Pokud chcete utéct davům lidí a přímému sluníčku bežte ráno – otevírají v 8.hod.

Májští obyvatelé v tomto městě žili až do konce 16.století a nikdy v tomto městě nežilo více jak 1600 lidí. Tulum byl výborně umístěn – měl přístup k obchodním stezkám jak po souši tak i po vodě. Jak na tomto místě budete stát tak zjistíte, že si to teda ti Májové uměli zařídit – takový užasný výhled na moře by se nechal líbit nejeden suchozemec. 

Jak si projdete všechny ty ruiny tak věřím, že Vám bude takové horko, že se budete chtít jít se vykoupat. Od těchto ruin se táhne dlouhá pláž. Najdete tu jak veřejné pláže s bary tak i menší luxusní hotely se soukromou pláží. 

Ve městě Tulum si pak dáte večeři, nakoupíte, ubytujete a možná si tady domluvíte potápěčský nebo šnorchlovací výlet do místních cenotes. 

Co jsou to cenotes? 

Cenotes jsou otevřené zatopené jeskynní systémy krasového původu, kterých je na poloostrově Yucatán opravdu mnoho. Velká část těchto jeskynních systému jsou ještě neprobádané. Já v průběhu mých dovolených v této oblasti navštívila jen asi 6 cenotes a každá byla uplně jiná. Některé jsou takové na první pohled díry v zemi se žebříkem, některé obrovské jeskynní systémy s několika vstupy, krasová jeskyně nebo i takové jezírka s magrovníky, kde když se zanoříte vidíte želvy a dokonce vedle vás může proplavat krokodýl. Co cenotes to unikát. Voda bývá sladká a celkem chladná. Na šnorchlování ale určitě nepotřebujete neopren, na potápění ho určitě ale dostanete. Potápěla jsem se ve dvou cenotes a byl to zážitek, který doporučuji všem potápěčům, zejména těm alespoň trošku zkušeným. Přímo po absolvování Open Water diver kurzu bych si netoufla tam vlézt. Musíte si být jistí v dobrém vyvažování. Nad sebou i pod sebou máte krápníky a je přísně zakázáno se jich dotýkat. Viditelnost taky nemusí být nejlepší díky prachu.

Nejznámější systém je Dos Ojos. V tom jsem jen šnorchlovala a jelikož je nejznámější tak v něm bude opravdu mnoho lidí. Doporučuji na potápění Dream Gate, který byl krásný a nebylo tam tolik lidí (rok 2017).

Pokračování dalšími tipy na cestování po Mexickém Yukatánu ve druhém díle. Pyramida Chichen itza, Coba, Bacalar jezero a ostrov Holbox

Leave a Reply