Cestovani

7 TIPů na cestování po USA

By 31. 8. 2019 Listopad 1st, 2020 No Comments

Při psaní článku po cestovní v USA mě napadlo pár takových tipů a nápadů se kterými bych se mohla podělit i s vámi. 

Všechny zmíněné ůdaje a informace jsou aktuální k polovině roku 2019. 

1) VÍZA – potřebuj víza do USA?

Tím bysme mohli začít. Jako občan EU nepotřebujete při pobytu kratší 90ti dnů do USA turistická víza. Ale co potřebujete je ESTA ( elektronic system for travel authorization). Je to velice jednoduchý on-line formulář který vyplníte, zaplatíte 7Usd a během nekolika hodin (max pár dnů) by vám měla dojit tato elektronická authorizace ke vstupu. Nemusíte nic tisknout apod, je to propojené s vaším číslem pasu a jakmile na letišti při check-inu zeskenují váš pas, tak se jim to tam objeví. Pokud máte dva pasy, nezapomeňte si vzít ten, na kterým je právě ta ESTA. Platnost ESTA je dva roky, poté si musíte znovu vyplnit a zaplatit novou Estu. Oficiální stránky k vyplnění ESTA jsou zde: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html 

 

2) PASS pro vstup do národních parků

Ve všech národní parcích v USA se platí vstupné. Ale nebojte, rozpočet vám to nezrujnuje pokud si koupíte pass do národních parků. Platnost passu je 1 rok, stojí 80usd a jeden vám stačí na celé auto (4 dospělí), děti jsou zdarma. Pass můžete objednat předem a nebo jej prostě koupíte v prvním parku do kterého přijedete. Pass je nepřenosný, ale bežně ho lidi ještě prodávají s jedním podpisem volným. Oficiální stánky zde – https://www.nps.gov/planyourvisit/passes.htm 

3) ITINERÁŘ cesty

V prvním článku jsem se zmínila že jsme měli nějaké kempy a ubytko předem zabookované. Proč? Jednoduše proto že kempy v národních parcích jako Yosemity, Grand Canyon apod. jsou předem i několik měsíců vyprodané. A šance, že se někde ubytujete nebo zakempíte na takových místech po příjezdu je opravdu velmi malá. A hlavně – strašně moc času který máte a energie dáte na vyhledávání míst, kde složíte hlavu tu noc. Toto se nám stalo při cestování po Kanadských Rockies. Nic jsme s kamarádkou neplánovaly a jen jsme jely. Na některých místech se ale stalo, že jsme někam přijely a nebylo volné místo a tak jsme ztratily dost času hledání ubytka, objížděním kempů, popřípadě jsme ráno šly zabrat místo do kempu a až pak mohly jít na nějaký hike apod. Pokud jste dobrodružné povahy tak někde na prérii nebo obyčejném lese se můžete někde ztratit z dohledu a v podstatě zakempit kde chcete, ale v národním parku bych si to pravdu neriskla – šance že na vás někdo najde je velká a pokuta taktéž. A co se týče ubytování, tak vetšinou je levnější mít ubytování zarezervované dopředu než ten den. Opět ale záleží kde jste, jestli jsou prázdniny nebo je už off season apod.

Doporučuji tedy ubytování v turisticky vytížených oblastech pořešit předem a zbytek nechat tak nějak na náhodě a náladě.

Oficiální stránky na kempy v parcích zde – https://www.nps.gov/subjects/camping/campground.htm#3/42.55/-107.75

Na ubytování doporučímjedině náš portál Fireflies.com – více jak 2 500 000 ubytovacích kapacit které zaplatíme z voucherů a nebo cestovní karty a už ne z naší peněženky 

4) PRONÁJEM AUTA

Kde a jak půjčit auto? To je další cekem rozebíráné téma. Půjčoven je opravdu hodně a opět tady celkem zaleží kdy si auto obejdnáte. Vetšinou je cenově lepší jej objednat dopředu. V sezóně jsou ceny někde jinde než mimo sezonu a taky zaleží kde si auto pujčujete a kde ho vracíte. Pokud si ho půjčite a vrátíte na stejném místě tak je to levnější než pokud ho vracíte jinde. Dále taky záleží v jakém městě si ho půjčíte. Pujčovný s San Franciscu bylo o dost dražší než ve Vegas. Taky letenky do Vegas byly v tu dobu levnější a proto jsme začaly a skončily cestu ve Vegas.
NEZAPOMÍNEJTE že cena, kterou společnosti uvaději jeněkdy bez pojištění. Nebo se vám stane že si pojištění přikoupíte, ale při vyzvedávání u okýnka se dozvíte že to pojištění co jste si koupily je na to auto ale ne na auto kterýmu vy případně zpusobíte škodu a nebo máte pojištění veškeré už zahrnuté, ale na přepážce vám řeknou, že je to pojištěný ale v případě škody více jak 20 tisíc USD. No a nebo jsou ti prodejci prostě vycvičení na další prodej a člověk radši než zjišťovat více a řešit to jinak to radši zaplatí aby měl klid v duši pokud se něco stane.
Další věc je, že ten člověk, který auto půjčuje je už automaticky hlavní řidič. Pokud chcete mít více jak jednoho řidiče, tak se připravte že cena je kolem 13USD za kařdý den navíc. My jsme to vyřešily tak, že jsem byla jediný řidič a když jsem byla unavená a byly jsme někde mimo velká města na prériích tak jsem řízení předala kamarádce. 

5) PLATBY: KREDIT x DEBIT x CASH

Další věc, která je důležitá nejen při půjčování auta. V Americe a ve vetšině jiných zemích vám půjčí auto jen v případě že jim dáte KREDITNÍ kartu, nikoliv debetní. Bez kreditky vám auto nedají. Vetšinou si z ní bloknout kolem 500 USD a odblokují až po vrácení auta.
Zajimavé je že v Americe i v Kanadě fungují naše české debetní karty jako kreditní. Nebo se aspoň v těch jejich systémech tak „tváří“. Nevím čím to je, ale pokud víte, že se někomu stalo a nebo i vám že vám auto půjčili na debetku tak je to díky tomu. Nespoléhala bych ale na to že to projde a tak pokud nemáte tak si pořidte kreditku, kde bude alespoň 1000 usd. Nejen půjčovny chtěji kreditku, i některé obchody a nebo listek na trajekt v Kanadě si nekoupíte pokud nemáte kreditku a nebo cash.
Co se týče platebních karet tak je nejlepší mít na cesty obecně jak kreditku tak debitky Visa i Mastercard. Je možný, že se vaší bance nebude nějaká platba zdát v pořádku a radši vám ji zablokují, kartu ztratíte apod. Cash je určitě mít taky dobré při ruce, nenosila bych ale nějaký velký obnos při sobě. 

6) JÍDLO

Pokud jste fanoušky fast foodů tak Amerika bude pro vás ráj. Na cestách v postatě nepotkáte nic jiného než fast-foodove hamburgrárny apod všeho typu.
Plus všechno velký a sladký. Big and sweet America. Pokud jste zvyklý si dávat large latté tak v americe si ho nedávejte, donesou vam asi litr. Plus jejich kafe vám nejspíše chutnat nebude.
Člověk by si myslel že Kanada na to bude podobně, ale naštěstí to tak není. Kanaďani jsou v tomto ještě normální. Tento jev je opravdu jen v této zemi.
Jídlo jsme řešily nákupem ve Walmartu a nebo jiných supermaketech a v kempech jsme si vařily, když jsme byly ubytování tak jsme se snažily najít něco jako restaurace.
Jediný fast food, který nebyl až tak špatný byl Taco Bell – mexický fastfood, tacos, burritos apod a nebo pak holky si ještě oblíbili Denny’s kde dělají i snídaně. Jo a ještě jen v pár amerických státech najdete slavný fast food in-n-out burger. Říká se, že mají nejlepší burgery. V LA jsme tam šly, bylo tam plno a dalo se taky.

Pokud chcete fakt super hamburger, tak se snažte najít nějakou místní „restauraci“někde u cesty. Čím bude vypadat autetičtěji a šíleněji z venku tím bude lepší. Na takovou jsme narazili ve státě Washington, kde jsem byla o pár měsíců dříve. A hamburgery tam měli opravdu vynikající. 

7) SHOPPING

Na nakupování si prostě musíte udělat v Americe čas alespoň na pár hodin. ALE POZOR! Je vysoce pravděpodobné že se strašně strašně moc naštvete a rozčílíte :). Zjistíte totiž, že věci které jsou u nás opravdu drahé a značky, které byste v Česku ani nekoupili a nebo máte jen pár kousků tak v Americe jsou levné a v podstatě takový normal a nic extra. Pokud teda můžu doporučit, jeďte s co nejvíc prázdným kufrem tam ať to máte kam dávat. Doporučuji navštívit outletové centra, které jsou v každém větším městě. My třeba strávily 5 hodin v outletu v Las Vegas :). Na každém rohu je třeba i řetězec ROSS, který zkupuje neprodané oblečení z velké většiny značkových obchodů a prodává jej za opravdu pár $. 

Leave a Reply