Nezařazené

Cestování s ,,Covidem“ v zádech

By 30. 10. 2020 No Comments

 Současná situace zrovna cestování moc nepřeje, ale je tomu opravdu tak?  Cestuje se a nebo se necestuje vůbec ? Máme strach opustit své domovy, gauče a papuče a nebo nám nic nezabrání prozkoumávat místa, která nám situace dovolí?  Záleží vždy od každého z nás, jak této nestandardní situace využijeme.

Poslední naše  ,,normální“ cesta byla  do Itálie na lyže v únoru 2020.  Po návratu jsem vůbec netušili, že se nám od března uzavřou obchody, zavřou hranice, nebudeme se moci svobodně pohybovat  – zastaví se život. Tento lockdown měl i jisté výhody, více klidu a času pro sebe i rodinu. Proč si neužít takové nedobrovolné dovolené ? Ale ono,  co je moc, to je moc. Při prvním jarním sluníčku kdy se příroda začala probouzet, nás to táhlo už ven – zahrada, příroda, procházky, kolo.  V květnu jsme cítili že by to přece jen chtělo něco podniknout a někam vyjet. Ano, měli jsme zarezervovanou dovolenou na Kypru v červnu, ale tu jsme museli zrušit, tak jako ostatní cestovatelé.  Prostě se v té době nikam nelétalo.  Výhoda našeho portálu je kromě jiného i to, že všechny naše rezervace na ubytování a to i vč. nevratných nám  BYLY AKCEPTOVÁNY A PENÍZE I VOUCHERY VRÁCENY zpět na účet.

BLED, TRIGLAVSKÝ NÁRODNÍ PARK, SLOVINSKO

Koncem června jsem se tedy rozhodli, že cestovat autem bude asi jednodušší a vypravili jsme se k našim jižním sousedům,  do Slovinska. Cílovu zastávkou byl Bled, lázeňské městečko se stejnojmenným jezerem uprostřed, na kterém se nachází Kostel Nanebevzetí Panny Marie, dominanta jezera. Absence cestování se u mě projevila v tom, že  přípravy vypadali jak kdybychom měli jet min.na měsíc do Thajska . Mapy, turistické trasy, cyklotrasy, zajímavá místa, vše co správný cestovatel potřebuje vědět. Bled je součástí  Triglavského národního parku, takže o ,,zábavu“ bylo postaráno. Někde jsme využili kola, někde auto a pěšky, někdy méně náročný trek.  A co jsme tedy stihli navštívit?  Soutěsku Vintgar, Bohinjské jezero, Vršič,  řeka Soča,  Bledský hrad, koupání v jezeře a několikrát ochutnávka místní speciality: Kremšnita neboli Kremska rezina. Jediným omezením bylo nošení roušek v obchodech. Pociťovali jsem pouze netradiční pohled na zavřené hotely a restaurace, které jsou jinak v této době určitě plné. A to jsem ještě netušili že dva dny po našem návratu, bude uzavřen na několik dnů vstup do této nádherné země.  Ale jak už to tak bývá, skalní cestovatelé od poznávání nových míst nic neodrazí, ani nedobrovolný Covid test pro vstup do další již zmiňované destinace – Kypr.

KYPR, CYPRUS

Kypr  byl tím místem, které jsem s partou nadšených ,,hrdinů“ začátkem září konečně navštívili.  Odlétali jsme z Vídně,  směr Larnaca. Byla to relaxační dovolená, i když jsme si půjčili auto abychom něco viděli. Ale kromě jednoho západu slunce a přemístění z letiště do hotelu a zpět, jsme tohoto pohodlí nevyužili.  Při teplotě nad 32 st.C, jasné obloze každý den, nám bylo moře tím nejlepším kamarádem.

Brala jsem tuto dovolenou za odměnu, protože miluju moře, pláže a relax byl vítanou změnou po akčním létě. Ne všichni kteří byli původně objednáni nakonec s námi jeli. On ten strach má mnoho podob a negativní informace na nás vyskakují ze všech medii, sociálních sítí a internetu. Víc jak polovina lidí vzdala dovolenou  právě z důvodů strachu a nebo navýšení ceny za covid test, což my chápeme.  A my ostatní ?  Užili jsem si nádherný týden v Ayia Napa, oblast kde jsou nejkrásnější pláže na koupání. S krásně průzračným mořem které mělo min 30 st. se sluníčkem a relaxem na lehátku, s partou úžasných lidí a hlavně bez turistů. Pro nás velká výhoda, ale opět měl člověk pocit něčeho vyjímečného, zvláštního, něčeho co ještě nezažil. Takový klid před bouří. I tady platilo omezení – nošení roušek do obchodů ( jen některých) na letišti a v letadle. Ale i tak, tato návštěva stála za to, a určitě se sem ještě vrátíme. Asi v jinou dobu, kdy nebude takové horko a konečně budeme moci prozkoumat např. vinné stezky kolem Pafosu a nebo pohoří Trodoos.

Těsně po našem návratu  uzavřel Kypr pro naše turisty vstup. Nevím jaká bude naše další cesta , že by Portugalsko?

Šťastnou cestu a bezpečný návrat 🙂

Leave a Reply