Nezařazené

Pestrobarevná KEŇA

By 12. 2. 2020 Říjen 30th, 2020 No Comments

Autor: Romana Třísková 
Keňa navštívena: 12/2014

Co pro mě znamenala návštěva Keni?  A proč i po těch 6ti letech ve mě zanechala velmi silné zážitky?

Každá cesta začíná rozhodnutím a i ta naše byla emotivním a rychlým rozhodnutí, že strávit Vánoce na africkém kontinentě nemusí být tak špatné, vzhledem ke krátkém časovému posunu.

PŘÍLET DO MOMBASY

Letadlo  odlétalo z Vídně a cílovou destinací byla Mombasa,  která hlavně v zimních měsících je konečnou destinací pro mnoho Evropanů.  Čeká na vás krásné slunné počasí, které vzhledem k prosincovému u nás v Česku,  je balzámem na duši i tělo.

První setkání s místními bylo pro mě asi předzvěstí toho, že jsem na jiném konci světa. Černí mladí muži, kteří nám pomáhaly se zavazadly po nás hned chtěli nějaké peníze, tipy, bakšiš nebo jak to nazvat. Bylo to pro nás trochu trapné, protože když jsme se jim podívali na nohy, buď byli bosky a nebo měli obuté něco, čemu se dá těžko říci, že jsou to boty.

Cesta autobusem (pravděpodobně vyřazeným z nějakého západního státu)  z Mombasy do našeho resortu u Diane Beach, byla šokem asi nejen pro mě. Prašné cesty, zděné domy, kolem nich nepořádek, na ,, silnicích“ jen pár aut a všude po ulicích  jen mladí lidé. Po příjezdu do našeho resortu, ( u vjezdu hlídán ozbrojenými vojáky)  který je velmi oblíbeným hlavně u německých turistů, jsme se opět ocitli v nám známém světě. Na přivítanou welcome drink, krásně bílý vlhký ručník na otření rukou než se přihlásíte na recepci, bylo něco, co po takové cestě moc nečekáte.

RESORT

Ubytovaní jsem byli v domku, který byl v africkém stylu, přesně tak,  jak jsem si vybrali. Samozřejmostí celého komlexu byli bazény, all inclusive a všudy přítomné opice 🙂

Afrika má hodně kontrastů a nejde na ni zapomenout, pokud ji nestrávíte jen v daném resortu, který se neliší od jiných kdekoliv na světě. Naše první dny byli ve znamení lenošení na lehátku, užívání si čerstvého ovoce, drinků a koupání.

Součástí každého resortu je vše, co návštěvník potřebuje – jídlo , alkoholické a nealkoholické nápoje celý den, čisté pokoje, kde vám nejen každý den uklidí, ale i převlečou postele a máte neustálý přísun balené vody, jak na pití, tak  i na čištění  zubů.  A všudy přítomné opice,  skáčou po střeše, doprovází vás kamkoliv jdete – co kdyby náhodou jste cestou něco  utrousili, ale jakmile přijde tma,  zmizí. Takže i štědrovečerní raut mohl být  nachystaný pod širým nebem, a nikdo nemusel mít strach, že přijde o svoje dobroty. Dalším dobrý zvykem v takovýchto resortech bývají večerní zábavné programy. No, tohle zrovna nevyhledávám, ale co chcete večer dělat, když není kam moc jít a před návštěvou okolí ve večerních hodinách vás varují hned při příjezdu.  Pokud jste se rozhodli vykoupat v moři,  museli jste opustit zelenou, trávnikovou část resortu a vstoupit na veřejnou pláž, která oddělovala resort od oceánu. Resort byl i ze strany pláže hlídán ozbrojenými vojáky, protože jakmile jste vstoupili na veřejnou pláž byli jste v obležení místních, kteří vám chtěli něco prodat. A my, protože jsme chtěli vidět a vědět jak místní žijí, tak jsme se nechali pozvat do místní ,, prodejny“ s tradičními dřevěnými suvenýry. Byl to opravdu zážitek, a když se dozvíte, že majitel obchůdku živí celou rodinu tak je vám hned jasné, že pokud těmto lidem chcete pomoci, něco si kupte. Od tohoto dne jsme mimo resort po pláži chodili každý den a nasávali atmosféru, nakupovali a dokonce šli na masáž.

PARK TSAVO EAST

Cílem této dovolené bylo navštívit park Tsavo East a strávit mezi zvířaty min.1 noc. Tak jsme se rozhodli jít hledat nějakou místní ,, kancelář“ která zprostředkovává tyto cesty. Na hlavní silnici nad resortem jsme jich objevili hned několik. Ceny byli přijatelné od 250 $ pro dva za dva dny . Super !! To bereme. Ale nedalo nám to, a šli jsme dál, co když najdeme něco jiného. A také našli. Cestovní kancelář kterou vedla žena a hned nám vše vysvětlila – pokud využijeme její nabídky  (cena byla daleko vyšší) tak budeme v autě sami, budeme ubytovaní ve    ,, stanech“ se sprchou, ale  hlavně v CENTRU parku. Váhali jsme, přece jen za dva dny tolik peněz, ale majitelka řekla: ,,Kolikrát v životě sem ještě pojedete? Chcete mít zážitek a vidět zvířata ve dne i v noci ?? “ A bylo rozhodnuto. Objednali jsem a druhý den ráno  na nás čekal mladík s džípem a vyjeli jsem směr Tsavo. Cesta měla trvat asi 3 hodiny. Opět jsme projeli Mombasu a jeli směrem na sever po jediné silnici která spojuje jih se severem.

Po několika hodinách jsme konečně dojeli do parku, musíte mít povolení a místního průvodce, jinak vás do parku nepustí.  Tím, že jsem byli v džípu jen my dva, mohli jsme se dívat všemi směry a vidět zebry, buvoly, slony, pštrosy, termitiště a nakonec i lvy a při noční projížďce dokonce nás na cestě čekala lvice a velmi líně se zvedla a uvolnila nám cestu. Ubytování bylo neskutečným zážitkem, spojení přírody a luxusu a hlavně v centru parku. Nelitovali jsme, že jsme si připlatili a tohle všechno mohli vidět. Naprosto dojemný byl pozdní večer, kdy jsme se vrátili z večerní projížďky a kolem našeho stanu se shromáždilo několik desítek antilop. Leželi, jen oči jim svítili, byli v klidu protože věděli, že jsou v bezpečí. Na tuto noc 23.12  nikdy nezapomenu.

JUMBO

Návrat z parku do hotelu 24.12 byl trochu hektický, silnice zacpaná, jeli jsme 5 hodin, byli jsem zaprášení, unavení a dokonce počítali s tím, že Štědrovečerní večeři nestihneme. Ale nakonec vše dobře dopadlo, stihli jsme nejen večeři ale i bohatý program s Masajskými válečníky.

Ale to  co jsme cestou viděli, bylo něco, na co nikdy nezapomenu. Hliněné domky, v kterých žijí lidé, kteří když hodně prší a hlína se rozpustí si ,, domek “ postaví o kousek dál.  Lidé, kteří bydlí na obrovské skládce odpadků, v něčem co nepřipomíná nic, co jsem dosud viděla. Kolem silnice se shromažďují všichni co chtějí něco prodat, kde se pasou kozy a kde funguje dokonce ruční myčka aut. Obrovský kontrast z hotelu, kde máte k dispozici všechno v naprosté čistotě! Něco tak neskutečného, jako z jiného světa, a vy si připadáte jako rozhýčkaný rozmazlený fracek, který i toaletu splachuje pitnou vodou !!

Říká se že Afrika není pro každého. A já mohu jen potvrdit. Není to destinace do které by se každý rád vracel, je drsná ale i barevná, je plná kontrastů, na jedné straně velká bída na straně druhé luxus. Průměrný věk  dožití obyvatel Keni je 49 let, a to mluví za vše.

Tak Jumbo, nikdy nezapomenu

Leave a Reply