Nezařazené

Cestování po Mexickém Yucatánu, díl 2.

By 25. 9. 2019 Listopad 1st, 2020 No Comments

Chicken Itza 

Při brouzdáním internetem co vše navštívit na Mexickém poloostrové Yukatán určitě narazíte na májské město Chicken Itza kde nejznámější stavbou je Kukulkánova pyramida.

Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Kolem roku 1000 měl na trůn nastoupit toltétský král a odstartovat období kdy se město Chickén Itza stalo metropolí celého poostrova Yukatán.

Město Chickén Itza je rozlehlé, pyramidu najdete uprostřed na rozlehlém náměstí.

Prohlídka města je možná jak ve skupince s průvodcem tak i samostatně.

A jak se tam dostat? Nejlepší a nejpohldnější bude si půjčit auto a jet tam po vlastní ose. Takhle jsme to vyřešily my. Cesta z Tulum je asi 2 hodiny.
Je možné ale si objednat tour a jet autobusem z jakéhokoliv místa – ať už jste v Tulum nebo v Cancúnu. Kdekoliv budete, učitě potkáte prodejce těchto tours.

Cobá

Další pyramida a Májské město které můžete navštit je Cobá pyramida. Město Cobá je podstatně blíž z Tulumu než Chickén Itza, autem jste tam asi za půl hodinky.

Cobá není tak zachovalé město jako Chitchém Itza, ale velkou výhodou je méňě turistů a fakt, že si můžete na pyramidu velézt až nahoru. Nedoporučuji však lidem s výškovými závratěmi, je to celkem dost prudké a hodně vysoko. Nahoře krásně vidíte pod sebou jen rovinu, lesy a zelenou džungli.
Doporučuji si za vstupem půjčit kola a celé město projet na kole. My jsme tam přišly přesně s otevírací dobou v 8 hod ráno a nějak jsme si nevšimly půjčoven neboť místní teprve otevírali své „půjčovny“. Toto májské město je opravdu hodně rozlehlé a pokud jej chcete vidět celé, tak pěšky vám to zabere opravdu dlouhou dobu, na kole to bude určitě příjemnější.

Ostrov Holbox

Když jsem viděla fotky z tohoto místa, tak jsem si řekla že tam musím jet. A při mé druhé navštěvě Mexika jsem si svůj sen splnila.
Tento ostrov leží na severní straně Yukatánského poostrova a severní pobřeží je lemováno 34 km s jemným bílým pískem. Zajímavostí tohoto ostrova je fakt, že na něm nejezdí auta. A ani silnice tu nenajdete. Po ostrově se přepravuje jen na golfových vozítkách. Cesty které tam jsou, jsou písečné z velmi jemného bílého písku. Ostrůvek je velmi poklidný a ještě bez velkých hotelů a jen s málo turisty. Málokdo umí anglicky z místních a dá se očekávat, že příliv turistů tady na tento ostrov se znásobí a proto tam jeďte co nejdříve.
Na ostrově žije velké množství ptactva a najdete tu i pelikány. My bohužel byly v době kdy tam nejsou. V době od června do října je sezóna velrybích žraloků a možnost jít šnorchlovat nebo se potápět a s velkou pravděpodobností že tyto velikány potkáte. Ale nebojte, je to žralok, který je vegetarián. Jelikož jsem zde byla v dubnu tak jsem velrybí žraloky neviděla. Zážitek to musí být parádní.

Jezero Bacalar

Jezero sedmi barev, i takový název nese toto jezero, které najdete na jihu Yukatánského poloostrova nedaleko hranic s Belize. Cesta z Tulum trvá autobusem 3.5 hodiny. Městečko Bacalar je klidné, dá se říct zatím vůbec neturistické a ničím zajímavé. Za to ale jezero se stejnojmenným názvem vás okouzlí na první pohled. Krásně teplé, klidné a čisté a jen počítáte jestli opravdu rozeznáte 7 barev zelené – modré, které toto jezero údajně má. Můžete si tu polenošit na pláži a nebo jet na plavbu po jezeře. My jsme tu byly jen jednu noc a tak jsme zvolily spíše relax a koupání.

Cestování po májské riviéře je poměrně jednoduché a určitě je tady na co koukat a pořádně si tento kousek karibského moře užít.

Co byste ale určitě měli vědět je fakt, že celé Májské pobřeží má dlouhodobý problém s obrovským množstvím řas. Na mnoha plážích najdete opravdu velké hromady řas a při plavání v moři se Vám taky nevyhnou. Je to již několikaletý problém, který se řeší, ale nejspíše to řešení jednoduché nemá. V určitých období v roce je to lepší, někdy se údajně do moře nedá ani vlézt. Nechci Vás tímto od návštěvy odrazovat, ale spíš poukázat na to, že je možné, že se s tím setkáte. Řasy i dost zapáchají a ti kteří očekávají nekonečné krásné bílé pláže můžou být zklamaní.

 

Tipy na potápění:

Pokud se chcete potápět na cenotes, tak běžte do dive centra Easy Chango, majitel je Čech jménem Lukáš, který tu žije. Výborné potápění s jeho instruktorem, přátelské povídání a super atmosféra.

Potápění na ostrovu Cozumel: Na Cozumelu jsem se potápěla s dive centrem Salty Endeavours. Majitel Henry z USA je super týpek se kterým jsem se potápěla v roce 2017 v době kdy svůj business zrovna rozjížděl. V roce 2019 už měl několik instruktorů a lodí a je zarezervovaný na několik dní dopředu hlavně v době sezóny.

Leave a Reply