Chicken Itza
Při brouzdáním internetem co vše navštívit na Mexickém poloostrové Yukatán určitě narazíte na májské město Chicken Itza kde nejznámější stavbou je Kukulkánova pyramida.
Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Kolem roku 1000 měl na trůn nastoupit toltétský král a odstartovat období kdy se město Chickén Itza stalo metropolí celého poostrova Yukatán.
Město Chickén Itza je rozlehlé, pyramidu najdete uprostřed na rozlehlém náměstí.
Prohlídka města je možná jak ve skupince s průvodcem tak i samostatně.
A jak se tam dostat? Nejlepší a nejpohldnější bude si půjčit auto a jet tam po vlastní ose. Takhle jsme to vyřešily my. Cesta z Tulum je asi 2 hodiny.
Je možné ale si objednat tour a jet autobusem z jakéhokoliv místa – ať už jste v Tulum nebo v Cancúnu. Kdekoliv budete, učitě potkáte prodejce těchto tours.
Cobá
Další pyramida a Májské město které můžete navštit je Cobá pyramida. Město Cobá je podstatně blíž z Tulumu než Chickén Itza, autem jste tam asi za půl hodinky.
Cobá není tak zachovalé město jako Chitchém Itza, ale velkou výhodou je méňě turistů a fakt, že si můžete na pyramidu velézt až nahoru. Nedoporučuji však lidem s výškovými závratěmi, je to celkem dost prudké a hodně vysoko. Nahoře krásně vidíte pod sebou jen rovinu, lesy a zelenou džungli.
Doporučuji si za vstupem půjčit kola a celé město projet na kole. My jsme tam přišly přesně s otevírací dobou v 8 hod ráno a nějak jsme si nevšimly půjčoven neboť místní teprve otevírali své „půjčovny“. Toto májské město je opravdu hodně rozlehlé a pokud jej chcete vidět celé, tak pěšky vám to zabere opravdu dlouhou dobu, na kole to bude určitě příjemnější.
Ostrov Holbox
Když jsem viděla fotky z tohoto místa, tak jsem si řekla že tam musím jet. A při mé druhé navštěvě Mexika jsem si svůj sen splnila.
Tento ostrov leží na severní straně Yukatánského poostrova a severní pobřeží je lemováno 34 km s jemným bílým pískem. Zajímavostí tohoto ostrova je fakt, že na něm nejezdí auta. A ani silnice tu nenajdete. Po ostrově se přepravuje jen na golfových vozítkách. Cesty které tam jsou, jsou písečné z velmi jemného bílého písku. Ostrůvek je velmi poklidný a ještě bez velkých hotelů a jen s málo turisty. Málokdo umí anglicky z místních a dá se očekávat, že příliv turistů tady na tento ostrov se znásobí a proto tam jeďte co nejdříve.
Na ostrově žije velké množství ptactva a najdete tu i pelikány. My bohužel byly v době kdy tam nejsou. V době od června do října je sezóna velrybích žraloků a možnost jít šnorchlovat nebo se potápět a s velkou pravděpodobností že tyto velikány potkáte. Ale nebojte, je to žralok, který je vegetarián. Jelikož jsem zde byla v dubnu tak jsem velrybí žraloky neviděla. Zážitek to musí být parádní.
Jezero Bacalar
Jezero sedmi barev, i takový název nese toto jezero, které najdete na jihu Yukatánského poloostrova nedaleko hranic s Belize. Cesta z Tulum trvá autobusem 3.5 hodiny. Městečko Bacalar je klidné, dá se říct zatím vůbec neturistické a ničím zajímavé. Za to ale jezero se stejnojmenným názvem vás okouzlí na první pohled. Krásně teplé, klidné a čisté a jen počítáte jestli opravdu rozeznáte 7 barev zelené – modré, které toto jezero údajně má. Můžete si tu polenošit na pláži a nebo jet na plavbu po jezeře. My jsme tu byly jen jednu noc a tak jsme zvolily spíše relax a koupání.
Cestování po májské riviéře je poměrně jednoduché a určitě je tady na co koukat a pořádně si tento kousek karibského moře užít.
Co byste ale určitě měli vědět je fakt, že celé Májské pobřeží má dlouhodobý problém s obrovským množstvím řas. Na mnoha plážích najdete opravdu velké hromady řas a při plavání v moři se Vám taky nevyhnou. Je to již několikaletý problém, který se řeší, ale nejspíše to řešení jednoduché nemá. V určitých období v roce je to lepší, někdy se údajně do moře nedá ani vlézt. Nechci Vás tímto od návštěvy odrazovat, ale spíš poukázat na to, že je možné, že se s tím setkáte. Řasy i dost zapáchají a ti kteří očekávají nekonečné krásné bílé pláže můžou být zklamaní.
Tipy na potápění:
Pokud se chcete potápět na cenotes, tak běžte do dive centra Easy Chango, majitel je Čech jménem Lukáš, který tu žije. Výborné potápění s jeho instruktorem, přátelské povídání a super atmosféra.
Potápění na ostrovu Cozumel: Na Cozumelu jsem se potápěla s dive centrem Salty Endeavours. Majitel Henry z USA je super týpek se kterým jsem se potápěla v roce 2017 v době kdy svůj business zrovna rozjížděl. V roce 2019 už měl několik instruktorů a lodí a je zarezervovaný na několik dní dopředu hlavně v době sezóny.